Pierścionek zaręczynowy już lśni na palcu przyszłej panny młodej? W takim razie czas zająć się organizacją ślubu! Warto zadbać nie tylko o idealną salę, tort, suknię, obrączki, czy smaczny rosół, ale i wyjątkowe zdjęcia ślubne, które utrwalą wspomnienia państwa młodych oraz gości. Jak wybrać fotografa ślubnego? Mam dla Ciebie kilka wskazówek!

Śluby i wesela bywają różne – kameralne lub wystawne, z szalonymi tańcami do białego rana, ale i nieco spokojniejsze. To Wasz dzień, dlatego zaplanujcie go tak, aby był niezapomniany.

Z doświadczenia wiem, że większość par nie wyobraża sobie, aby wspomnień ze ślubu i przyjęcia nie utrwalić na zdjęciach. Fajnie będzie za kilka lat raz jeszcze wrócić do tego dnia i przejrzeć fotografie, prawda? Przypomnieć sobie łzy wzruszenia, radość, zabawę, wygłupy, przygotowania, przysięgę, tańce… Ślub i wesele to cała gama emocji, dlatego podpowiem Ci, jak wybrać fotografa ślubnego, który je uwieczni!
Jak wybrać fotografa ślubnego – te kwestie weź pod uwagę
Portfolio fotografa
Pierwszy ważny aspekt to oczywiście portfolio. Zanim podejmiesz decyzję o współpracy z fotografem, dokładnie przejrzyj jak najwięcej jego prac. Nie musisz być ekspertem od fotografii czy znać się na obróbce zdjęć – zwyczajnie zastanów się, czy odpowiada Ci ich styl, kolorystyka, jakość. Czy fotografie opowiadają historię, przekazują emocje? Czy pasują do klimatu przyjęcia, które organizujesz? Czy patrząc na zdjęcia innych par, myślisz – ja też chcę takie!?

Marzą Ci się klasyczne i romantyczne kadry? A może chcesz zapamiętać wesele jako dobrą zabawę i żartować ze zdjęć, na których wujek Staszek wywija na parkiecie? Fotograf ślubny swoimi oczami opowie historię tych wspomnień, więc zastanów się, czy jego punkt widzenia jest taki sam, jak Twój.

Dostępność terminu
Jak pewnie wiesz, często zgranie dostępności sali, oprawy muzycznej i fotografa to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza gdy sezon ślubny trwa w najlepsze.

Dlatego gdy zależy Ci na podjęciu współpracy z wybranym fotografem, jak najszybciej skontaktuj się z nim w sprawie terminu. Jeśli okaże się, że proponowana data mu nie odpowiada, być może jest jeszcze czas, aby przenieść ślubne plany na inny dzień?
Wspólny język i dobra komunikacja
Z fotografem jest jak ze związkiem – musi zaiskrzyć. To osoba, która spędzi z parą młodą jeden z najważniejszych dni ich życia. Wśród rodziny i przyjaciół będzie obserwować ceremonię, bawić się, a może nawet wzruszać. Dlatego tak ważne jest, aby narzeczeni i fotograf znaleźli wspólny język oraz nadawali na tych samych falach. Wyobraź sobie sesję plenerową – intymną, pełną emocji, czułych gestów i spojrzeń. W takiej chwili warto czuć się swobodnie. Z kolei podczas szalonych zabaw na parkiecie fotograf powinien pracować aktywnie, ale i dyskretnie, aby nie krępować biesiadników.

Z doświadczenia wiem, że dobrym pomysłem przed podjęciem współpracy jest spotkanie fotografa i pary. Nie tylko po to, aby omówić szczegóły umowy, ale żeby lepiej się poznać, pożartować. Przyszli nowożeńcy często opowiadają mi o tym, co ich łączy, jakie mają plany na przyszłość. Im lepiej się znamy, tym łatwiej opowiedzieć mi ich historię, pokazać uczucia i emocje, które im towarzyszą.
Zaangażowanie
Profesjonalny fotograf ślubny to osoba zaangażowana w to, co robi. Podpowiada jak najlepiej się ustawić do pozowanych fotografii, ale też potrafi uchwycić subtelne gesty, niespodziewane momenty. Zamiast „odhaczać” kolejne etapy reportażu, wychodzi z inicjatywą.

Jak wyczuć, że masz do czynienia z taką osobą? Przejrzyj zdjęcia fotografa, ale też zadaj mu kilka pytań. Gdy ja spotykam się z parami młodymi, mam świadomość, że w wielu kwestiach polegają na moim doświadczeniu, ufają moim sugestiom. Jestem w stanie im doradzić, kiedy i gdzie powinna odbyć się sesja plenerowa (np. w zależności od pory roku czy lokalizacji), czy jak dobrać materiały i kolory dekoracji, aby dobrze prezentowały się na zdjęciach. To dla mnie ważne, aby narzeczeni, a później nowożeńcy, czuli, że daję z siebie 200%.
Zawartość pakietu
Przed podpisaniem umowy zapytaj fotografa, jakie pakiety masz do wyboru – np. w Magazynie Wspomnień możesz zdecydować się nie tylko na sesję w dniu ślubu lub plener innego dnia, ale również sesję narzeczeńską.

Dowiedz się, ile zdjęć otrzymasz, czy będą one dostępne wyłącznie w wersji cyfrowej, a może też jako fizyczne odbitki? Czy fotograf przygotuje fotoksiążkę? Czy zakłada np. ujęcia z drona lub dostęp do galerii online chronionej hasłem? To ważne szczegóły!
Cena
Ślub i wesele kosztują – zazwyczaj niemało. Dlatego pewnie razem z drugą połówką określiliście kwotę, którą chcielibyście przeznaczyć na usługi fotografa.
Ile kosztuje fotograf na wesele? Wycena zdjęć ślubnych to indywidualna kwestia, która zależy m.in. tego, czy wesele jest jedno- czy dwudniowe oraz lokalizacji wydarzenia. Jeśli nie wiesz, czy wybrany fotograf na wesele mieści się w Twoim budżecie, po prostu odezwij się do niego. Ja zawsze staram się jak najdokładniej przegadać kwestie zawartości pakietu czy sposobu płatności, aby znaleźć dla mnie i dla pary idealne rozwiązanie.

Profesjonalna umowa
Fotografia ślubna, jak każda usługa, powinna zostać opisana w umowie, która chroni interesy obu stron oraz wskazuje ich obowiązki, jak i przywileje. Profesjonalny fotograf ślubny przygotuje czytelną i zrozumiałą umowę, w której znajdą się informacje o zakresie świadczonych usług, terminach (np. kiedy otrzymasz zdjęcia), czy kwestiach związanych z rozliczeniem.
Ja zawsze daję parom czas na dokładne zapoznanie się z umową, zastanowienie, czy warunki są dla nich akceptowalne i zrozumiałe.
Czy fotograf ma plan B
Pary często pytają mnie o to, jak zabezpieczam zdjęcia przed utratą, czy mam zapasowy sprzęt na wypadek awarii. Nic w tym dziwnego – nie powinny martwić się tym, że przez wypadek losowy czy uszkodzenie aparatu nie dostaną zdjęć.

Pamiętaj, że każdy profesjonalny fotograf powinien mieć plan B na wypadek niespodziewanych problemów, a wymienione pytania nie powinny być dla niego kłopotliwe.
Kwestie logistyczne
O co zapytać fotografa ślubnego? Jeśli planujecie ceremonię w Kościele, upewnij się, że fotograf posiada wymagane przez proboszcza dokumenty i zezwolenia. Gdy musi dojechać na ślub i wesele, zapytaj, czy dysponuje własnym pojazdem oraz czy w cenę został wliczony koszt transportu.

Możesz także poprosić o informacje na temat tego, jakim sprzętem zostaną zrobione zdjęcia, a przede wszystkim upewnij się, czy wykona je osobiście, a może deleguje na miejsce innego fotografa?
Magazyn wspomnień, czyli fotografia ślubna w moim wykonaniu
Jak wybrać fotografa ślubnego? Po kilku latach doświadczenia w branży weselnej zebrałem dla Ciebie te punkty, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Są to też aspekty, o które dbam w swojej pracy – cenię dobry kontakt z parami, jasne warunki współpracy, ale i dobrą zabawę, bo taka powinna towarzyszyć reportażom ślubnym.
Jeśli szukasz fotografa na swój ślub, odezwij się. Zadbam o to, aby wspomnienia utrwalone na zdjęciach kryły wzruszenie, radość i humor!
