Naturalne zdjęcia ślubne – czyli jakie?

Przyznaję – osobiście uwielbiam naturalne zdjęcia ślubne, pełne czystych emocji oraz nieskrywanych uczuć. Dlaczego warto zdecydować się na taki reportaż ze ślubu i wesela? I jak właściwie wyglądają naturalne fotografie? Wszystko wyjaśniam w artykule!

Czym wyróżnia się naturalna fotografia ślubna?

Już na pierwszy rzut oka odróżnisz naturalne zdjęcia ślubne od tych pozowanych. Przede wszystkim pierwsze z nich przedstawiają autentyczne emocje – wybuchy śmiechu, wzruszenie, dyskretne pocałunki, czułe gesty. Nic nie jest udawane, reżyserowane na potrzeby zdjęć – każde spojrzenie i dotyk są szczere. 

Naturalne zdjęcia są niczym reportaż, a w reportażu wydarzenia i sceny nie mogą być wykreowane. W czasie wesela nie ustawiam Pary Młodej ani gości, nie dyktuję im tego, jak powinni się zachowywać. Tych pięknych, emocjonalnych, ale przede wszystkim spontanicznych chwil nie brakuje, sztuką jest wyłapać je za pomocą aparatu. Więc ich szukam – decydujących momentów i kadrów, które warto uwiecznić oraz wspominać. Oczywiście w każdej chwili mogę także podpowiedzieć jak najlepiej się ustawić, aby zdjęcia były zgodne z oczekiwaniami nowożeńców. 

Naturalna fotografia ślubna to też odpowiednia obróbka zdjęć. Nie ma tutaj mowy o nadużywaniu Photoshopa, technicznym podkręcaniu kolorów. Klimat tworzą ludzie, emocje i miejsce, a nie dodane w programach graficznych efekty. Taki dyskretny oraz naturalny styl zdjęć ślubnych pozwala mi stworzyć szczery i ponadczasowy album, do którego chce się wracać.

A na jaki efekt możesz liczyć? Zdjęcia, które robię podczas ślubu i wesela, to miks kolorowych i czarno-białych fotografii z przygotowań, ceremonii, zabawy, pleneru. Oczywiście znajdą się wśród nich portrety czy zdjęcia grupowe z rodziną i przyjaciółmi – ale nawet wtedy staram się, aby mimo prostych kadrów, wydobyć z gości prawdziwe emocje. Zdecydowaną większość ślubnego albumu stanowią fotografie „na luzie”, niepozowane, często zrobione ukradkiem. 

Dlaczego warto zdecydować się na naturalne zdjęcia ślubne?

Jeśli zastanawiasz się, czy naturalne zdjęcia ze ślubu i wesela okażą się lepszym pomysłem niż te pozowane, zebrałem kilka powodów za!

Niepozowana fotografia jest komfortowa dla Pary Młodej i gości

Nie każdy dobrze czuje się przed obiektywem, dlatego podczas ślubnego reportażu nie namawiam do konkretnych póz, zachowań, nie ustawiam, nie zmuszam do zdjęć. Nie próbuję też mieć wpływu na atmosferę ani przebieg samego dnia – dostrzegam chwile i zatrzymuje je na zdjęciu. To daje niezwykłą swobodę podczas zabawy, ponieważ goście oraz Para Młoda nie czują się osaczeni czy obserwowani. Mogą się wygłupiać, robić miny, śpiewać, tańczyć – ja zadbam o to, aby na zdjęciach wyglądali jak najlepiej.

Ten komfort jest szczególnie ważny podczas sesji plenerowej, zwykle organizowanej już po ślubie. Wiele par się nią stresuje lub… wstydzi. A uczucia te od razu widać na zdjęciach. Dlatego naturalne fotografie – bez spiny, pozowania, sztuczności – wygląda o wiele lepiej i przekazują pozytywne emocje.

Duży wpływ na efekt ma także relacja między nowożeńcami a fotografem – obie strony powinny poznać się przed ślubem, aby wzajemne towarzystwo dawało im radość i było komfortowe.

Naturalne zdjęcia zawsze wyglądają dobrze

W fotografii jak w modzie – panują trendy, które mijają. Jeśli po kilkudziesięciu latach chcesz patrzeć na zdjęcia ślubne i wciąż zachwycać się efektem, postaw na naturalne kadry, kolory i minimum efektów. 

Takie zdjęcia będą też uniwersalne podczas aranżacji, a bardzo wiele par wiesza oprawione fotografie na ścianie w sypialni czy salonie. Bez problemu znajdziesz dla nich miejsce i będą pasować do pozostałych dodatków. 

Szeroki wybór scenerii

Naturalna fotografia ślubna uwielbia ciepłe, jasne światło i nieprzerysowane scenerie, dlatego świetnymi lokalizacjami na sesję będą lasy, parki, ogrody, plaże, łąki pełne kwiatów, czy pola zbóż. To miejsca, które podkreślają klimat zdjęć i współgrają z naturalnym, nieco rustykalnym motywem sesji.

Aby jeszcze lepiej wychwycić emocje, warto na plener wybrać miejsca Wam znane, często przez Was odwiedzane, a zwłaszcza te, które przywołują wyjątkowe wspomnienia. W takich sceneriach będziecie czuć się swobodnie, a pozy, gesty i mimika będą naturalne. 

Wyjątkowe momenty zostają uchwycone na zdjęciu

Organizując wesele i ślub nie zaplanujecie jednego – emocji i reakcji. Nie można zaplanować wzruszenia na widok Panny Młodej, łez w trakcie przysięgi, śmiechu podczas weselnych oczepin, wygłupów przyjaciół, śpiewów, gestów… To moją rolą jest być w ciągłej gotowości, aby takie momenty uchwycić.

Sporą zaletą naturalnej fotografii ślubnej jest możliwość powrotu do chwil, które w czasie zabawy mogą Wam umknąć, ale dostrzeże je mój aparat. 

Naturalny reportaż ślubny moim okiem

Czy warto postawić na naturalne zdjęcia ślubne? Zdecydowanie tak! Takie fotografie są szczere, świetnie przedstawiają emocje i ulotne chwile, które warto uwiecznić oraz wracać do nich pamięcią. Ślub i wesele to Wasz wymarzony dzień – spędźcie go bez skrępowania aparatem, a fotograf zadba o najlepszy efekt.

Jeśli szukacie osoby, która wykona dla Was takie zdjęcia, polecam siebie. 🙂 Jestem fotografem z wieloletnim stażem, a moje portfolio to przede wszystkim naturalne zdjęcia, które są połączeniem romantyzmu i humoru. Chętnie Was poznam – posłucham o Waszych planach, pomysłach, oczekiwaniach. Zadbam też o dobrą zabawę i swobodny kontakt, aby fotografie ze ślubu były naturalne i wyjątkowe!

Możliwość komentowania została wyłączona.

Wolne terminy na rok 2023/2024